Materiały dotyczące osób podejrzanych politycznie

CK Dyrekcja Policji w Krakowie. Akta prezydialne.Wśród osób podejrzanych politycznie byli m.in.: Salomon Oks - domokrążca pochodzący z Działoszyc w dawnym Królestwie Polskim i jego brat - handlarz Józef (zostali oni internowani jako podejrzani o szpiegostwo), Chaim i Jankiel Kornwasser mieli powiązania z aferą kradzieży planów w Jarosławiu, które trafiły w ręce Rosjan; Lipa (Leopold) Wanderer - obywatel austriacki zamieszkały czasowo w Warszawie i prowadzący tam sklep z artykułami kuchennymi (w 1891 roku opuścił Warszawę w obawie przed przymusowym wysiedleniem stosowanym przez władze rosyjskie wobec osiadłych w tym rejonie Żydów austriackich i przybył do Krakowa), Mordko vel Maksymilian Kurlandzki - obywatel rosyjski (był on uczniem gimnazjum w Warszawie, gdzie miał narazić się profesorowi używaniem języka polskiego, którego znajomość chciał doskonalić w Wiedniu - granicę przekroczył nielegalnie, 1887). Zamieszczono również informację na temat Maxa Auszahlera - obywatela rosyjskiego z Warszawy, zamieszkującego czasowo w Wiedniu. Informacja dotycząca Srula Guttmana - cukiernika w Będzinie, który za sfałszowanie rubli miał zostać osadzony w więzieniu, a potem zesłany na Sybir, skąd zwolniony został za łapówką. Po powrocie miał pracować jako rosyjski agent.
The National Archives in Krakow
Fonds: C.K. Dyrekcja Policji w Krakowie 1849-1919
Signature: DPKr 103
Page/Card Number: L.1364/pr/15