Sprawozdanie na temat działalności Wydziału "Pionier" Związku Młodzieży Komunistycznej

W tygodniowym sprawozdaniu o stanie bezpieczeństwa publicznego,w piśmie nr 119/29 z 27 III 1929 r. informacje na temat działalności Wydziału "Pionier" Związku Młodzieży Komunistycznej. Wydział Śledczy aresztował Lankram (Laukronn), krawcową, członkinię Wydziału "Pionier". W trakcie przesłuchań okazało się, że w.w. brała udział wraz z członkinią "Pioniera" Ryfką Kurzweil w zebraniach koła "Pioniera" w Krzemionkach. Ponadto aresztowano znanego działacza ZMK, Natana Ettingera, który werbował członków do komórki oraz Chiela Jamę i Szepsa Racę, czeladników piekarskich, w których mieszkaniu przy ul. Józefa 8 w Krakowie odbywały się zebrania członków komórki wojskowej. Kierownikiem działalności komunistycznej w kręgach wojskowych był Feiwel Muehlrad, ps. Franek, słuchacz prawa UJ.
Sygnatura: StGKr108
Strona/Karta: Nr119/29
Data wytworzenia: 27.03.1929
Nazwy geograficzne: Kraków